24.12.2015

Studenci WPiA z pomocą dla potrzebujących na Opłatku Maltańskim

21 grudnia 2015 w Restauracji Hotelu Bulwar w Toruniu odbył się kolejny Opłatek Maltański, w którego przygotowanie zaangażowali się studenci Wydziału Prawa i Administracji UMK oraz absolwenci UMK pragnący pomagać potrzebującym i rozwijać swoje przedsiębiorcze umiejętności w ramach programu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości UMK “Więcej niż biznes”.

Opłatek Maltański był spotkaniem wigilijnym dla ubogich rodzin wielodzietnych, osób samotnych i niepełnosprawnych (120 osób) wybranych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu. Dzięki tej inicjatywie możliwe było podjęcie ich czterodaniową świąteczną kolacją oraz obdarowanie potrzebnymi produktami w ramach świątecznej paczki.

Takie spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia organizowane są w Polsce od roku 2002 w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Tarnowie, Nowym Targu, Gliwicach, Olsztynie, Stalowej Woli i wielu innych. Do tego grona, przy wsparciu naszych studentów, w roku 2015 dołączył ponownie także Toruń. Było to możliwe po uzyskaniu pozytywnej zgodny od Zakonu Maltańskiego, głównego organizatora Opłatka Maltańskiego w Polsce oraz po objęciu dzieła patronatem honorowym przez Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego.

Wieczór oficjanie rozpoczął Wiceprezydent Zakonu Maltańskiego w Polsce Dr Maciej Koszutski, który reprezentował Zakon Maltański wraz z Tomaszem hr. Tarnowskim i Dr Marcinem Kilanowskim – koordynatorem Opłatka Maltańskiego w Toruniu. Był to także czas na złożenie życzeń przez szczególnych gości: Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego oraz JE ks. Biskupa dr Andrzeja Suskiego. Dzielono się opłatkiem a wieczór umiliły kolędy w wykonaniu zespołu „Omnes Filii Dei Domini“.

Celem organizacji Opłatka Maltańskiego było wsparcie w okresie Świąt Bożego Narodzenia zarówno duchowe jak i materialne zaproszonych gości. Każda osoba dorosła otrzymała paczkę z artykułami spożywczymi, natomiast dzieci otrzymały od Świętego Mikołaja paczki ze słodyczami i zabawkami. W światecznej paczce dla dorosłych były to przede wszystkim: kawa, barszcz, chrzan, ćwikła, szynka w puszce, ananasy, owoce, itp. W świątecznej paczce dla dzieci: słodycze, przybory szkolne, kosmetyki dla dzieci starszych, zabawki/maskotki dla dzieci młodszych, elementy ubrania takie jak szaliki, czapki, rękawiczki, itp. Wartość paczek wynosiła min. 100 złotych.

Wigilia oraz wsparcie materialne nie istnieją bez wsparcia firm, samorządów lokalnych i ludzi dobrej woli. To dzięki ich wsparciu możliwe było podjęcie zaproszonych osób kolacją oraz obdarowanie potrzebnymi produktami. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować sponsorom ogólnopolskim i lokalnym za udzielone wsparcie. Wsród sponorów ogólnopolskich nasze podziękowania składamy frime KPMG, Jeronimo Martins, Biedronka, Donimirski hotele i konferencje, Galeria Bukowski oraz Fundacji PZU. Wsród sponsorów lokalnych pragniemy podziękować fimie Mrozowscy, OKT z Bydgoszczy, Vobacom, Hotelowi Bulwar, Gminie Miasta Toruń oraz darczyńcom indywidualnym, którzy finansowo wsparli Opłatek Maltański. To dzięki ich dobroci i dobrej woli 120 osób mogło cieszyć się Świętami i poczuć, że nie są sami, że mogą liczyć na wsparcie w świąteczny czas.

Więcej informacji na temat Opłatka Maltańskiego: