27.12.2017

Studenci pomagają wraz z AIP UMK

20 grudnia 2017 w Restauracji Hotelu Bulwar w Toruniu odbył się po raz czwarty Opłatek Maltański, organizowany przez Związek Polskich Kawalerów Maltański przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Toruniu. W przygotowania zaangażowali się studenci Wydziału Prawa i Administracji UMK: Jakub Zemła, Jakub Bandoch, Klaudia Orłowska i Anna Parciak oraz Martyna Różańska z Wydziału Sztuk Pięknych i Michał Tracewicz z Wydziału Matematyki i Informatyki, przy wsparciu AIP UMK wspierającego studentów w ramach projektu „Więcej niż biznes”.

Opłatek Maltański to ogólnopolska akcja charytatywna polegająca na organizacji spotkań wigilijnych dla ubogich rodzin wielodzietnych, osób samotnych i niepełnosprawnych. Dla wielu z tych osób możliwość udziału w Opłatku Maltańskim stanowi jedyną szansę na poczucie atmosfery Bożego Narodzenia. Prócz udziału w wieczerzy wigilijnej i wspólnego dzielenia opłatkiem, wszyscy uczestnicy otrzymują pomoc materialną w postaci paczek zawierających produkty indywidualnie dobrane do potrzeb konkretnej rodziny lub osoby samotnej.

W Toruniu pomoc otrzymało 100 osób będących podopiecznymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wzięli oni udział w uroczystej czterodaniowej kolacji wigilijnej oraz wspólnej modlitwie pod przewodnictwem JE ks. Biskupa Prof. dr hab. Wiesława Śmigla. Podczas posiłku śpiewano kolędy przy instrumentalnym i wokalnym akompaniamencie uczniów ze Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu oraz żywo dyskutowano o wydarzeniach mijającego roku.

Wydarzenie swą obecnością uświetnili przedstawiciele toruńskiej Kurii Diecezjalnej, miejskich Instytucji oraz Urzędu Miasta. W imieniu Prezydenta Miasta Toruń życzenia świąteczne złożył wiceprezydent Andrzej Rakowicz, zaś słowo od Zakonu Maltańskiego wygłosili Dr Marcin Kilanowski oraz Dr Maciej Koszutski.

Organizacja Opłatka Maltańskiego oraz wsparcie materialne potrzebujących było możliwe dzięki hojności sponsorów ogólnopolskich – KPMG, Jeronimo Martins, LOBO, hotele Donimirski, Fundacja Banku Zachodniego WBK oraz sponsorów lokalnych – Hotel Bulwar, Kancelaria Radców Prawnych Sienkiewicz&Zamroch, Kancelaria Adwokacka Teresa i Artur Radke, Run Chłodnia z Włocławka, Gmina Miasta Toruń, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Keeeper Sp. z o.o., Vobacom Sp. z o.o., Hair Med z Torunia, Amalfi Invest, Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy z Ciechocinka oraz życzliwości indywidualnych darczyńców.